2012. január 24., kedd

Telefon a kormányhivatallal

Az iskolánk felhívta a Kormányhivatal központi számát, tájékoztatást kérve a hallgatói szerződésről.

Az volt a kérdésünk, mit fog tartalmazni ez a szerződés? Mit fognak aláírni azok, akiket felvesznek az állami finanszírozású helyekre? Milyen összeget kell visszafizetniük? Tudja-e az aláírás pillanatában a hallgató, hogy ha nem teljesíti a röghöz kötés feltételeit pontosan milyen összeget kell visszafizetnie?

Hiába volt a telefonos nagyon segítőkész, semmi információt nem tud. Azt mondta, január 31-én kijön a részletes tájékoztató. Még ő sem tud semmit.

Annyit tudni, hogy kamat lesz. A mindenkori jegybanki alapkamat + 3%.

4 megjegyzés:

  1. én találkoztam már hasonló szerződéssel egy ösztöndíj keretein belül. Sajnos az is jó eséllyel benne lehet, hogy amennyiben megszeged, egy összegben kell visszafizetni - kamatokkal együtt. De ne legyen igazam. Nem irigyellek benneteket. :(

    VálaszTörlés
  2. Eddig azt mondtam a testvéremnek, hogy ha kimegy, még mindig jobban jár, ha egy részét követelik rajta, mint ha emiatt fizetősre megy, és diákhitelből fedezné az egészet. De egy diákhitelnek legalább garantált kamata van (volt eddig), és nem egyben esedékes. Elképesztő az a lehetőség, hogy komolyan bajba és kényszerzubbonyba kerül az, aki megpróbál arra játszani, hogy ha lehetősége lesz elmenni, akkor inkább fizet, de ettől függetlenül nem fognak a határon megállítani és visszatoloncolni azért, mert menni akarsz...

    A problémás résznek azt látom, hogy ezt "szerződésen" keresztül viszik át. Ha egy sima törvényt hoznának, hogy ez és ez a támogatás feltétele, akkor lehetne pl kampány a következő választások előtt, hogy ki vonná ezt vissza (lásd gyes), illetve mondhatnátok, hogy elmentek, és próbálják meg követelni rajtatok az összeget, ha tudják. Egy szerződést viszont a felek egyetértésben írnak alá, és szerződési szabadság van, tehát jogsértésen kívül akármiről köthet szerződést akárki. Azok után, hogy aláírjátok, hogy vállaljátok és egyetértetek, nincs az a következő kormány, aki ezt visszavonja, és nincs az az európai szerv vagy bíróság, amelyik megkérdőjelezhetné, hogy végrehajtásnak, ne adj isten szankciónak (bárminek, ami a szerződésben van) helye van. Veszélyes ez a helyzet, mert nem lehet arra játszani, hogy visszavonják, vagy hogy külföldön nem fogják a magyar államot a végrehajtásban segíteni. Mondjuk én nem vagyok jogász, de nagyon tartok ettől az oldalától, és nem mellesleg mélységesen megalázó, hogy kényszerítenek titeket egy "szabad szerződés" megkötésére, amiben az áll, hogy lemondtok a szabad mozgás szabadságáról. Én azt mondom, hogy nem írnám alá semmi áron, ha most felvételiznék.

    VálaszTörlés
  3. az a probléma, hogy egy 3 éves alapszak esetében 14 év múlva derül ki, biztosan hogy nem lesz kétszer annyi ideig tartó magyarországi munkaviszonya az embernek, mint amennyit vállalt (azt, hogy pontosan mennyi lesz, csak 20 év múlva)

    nem is biztos, hogy hagyják, hogy 1 összegben törlessz (ha tudsz) vagy nem feltétlen lehet majd 20 év előtt visszafizetni (ha mondjuk rögtön lelépnél diploma után, tudnád, hogy nem jösz vissza, miért várnál, míg egy csomó kamatot is rászámolnak, gyakorlatilag egy banki kölcsönnel is jobban járhatsz...) - ami iszonyatos költségeket jelenthet (a képzés tényleges árán felül)

    szeretném látni a szerződést... ha nem lesz nyilvános, nem írok be államis mesterszakot...

    VálaszTörlés
  4. http://elteonline.hu/kozelet/01-23-ha-a-hazaszeretet-nem-tart-itthon

    Íme pár újabb infó. Azt kihámoztam, hogy a PhD-re is vonatkozik. Ami igen érdekes, mert az manapság azért nem ritkaság, hogy valaki dupla annyi idő múlva doktorál le ténylegesen, mint amennyi a PhD- képzése. Ezek után minden mesterszakosra (potenciális és elkaszált kutatóra) is vonatkozik a szerződés, úgyhogy szeretném végre látni, amint a diákok megostromolják az államtitkárságot és elmossák Hoffmann Rózsát.

    VálaszTörlés