2012. január 18., szerda

Én így megyek egyetemre #1

17 éves vagyok, egy budapesti közgazdasági szakközépiskolában tanulok.
Jövőre fogok érettségizni, mert volt egy nulladik (nyelvi előkészítő) évem.
Nagyon szeretem a szakmai tárgyaimat, közgazdasági vonalon szeretnék továbbtanulni.
Kinéztem a Corvinus gazdaságelemző szakát, ennek érdekében gyűjtöm a pontjaim.

Legalábbis pár hónappal ezelőttig így gondoltam.

Mikor kiszivárogtak az első hírek a Corvinus megszüntetéséről, aztán a magánegyetemmé válásáról nagyon megijedtem. Arról cikkeztek, hogy csak 12 egyetem marad, ahol állami finanszírozású szakok lesznek, és ezek közt nem lesz ott a Corvinus. Majd jött az, hogy az ott tanulható szakokat feldarabolják, kap belőle az ELTE, meg a nem tudom melyik egyetem. Gondoltam, hogy ez igazán szuper, leredukálják a jövendőbeli diplomám értékét. Jelenleg egy Corvinus diplomával viszonylag sok munkahelyen tárt karokkal várnak, előnyben részesítenek pl egy Kodolányis diplomával rendelkezővel szemben.
Ellenben ha a kormány valóra váltja ezeket az intézkedéseket, akkor a diplomámmal majdhogynem kitörölhetem? Mit várhattam volna egy olyan egyetemtől, ami épp akkor esik szét, mikor nekem oda kéne mennem? Hogy lenne ott összeszedett, magas színvonalú tanítás? Akkor keresné mindenki a helyét, akkor alkalmazkodnának, mikor én elsőéves lennék. Nem túl bíztató.

December végén azonban elfogadták a köznevelési törvényt. Keretszámok, röghöz kötés, félig finanszíroz az állam félig meg nem, egyáltalán nem. Olvastam és nem hittem el.
250 db közgazdász/év. Kétszázötven. Hát hogy fogok én beleférni abba a kétszázötvenbe? Gyanítom sehogy. Nincs pénzünk arra, hogy a szüleim finanszírozzák a ki tudja hány száz ezer forintos tandíjam. Dolgozzak egyetem mellett? Ok. Mennyiért? Menjek adatot rögzíteni? 500-as bruttó? 410-430 ft. nappali tagozat mellett, hát hetente nem keresnék túl sokat.
Nem arról van szó, szívesen dolgozok én, csak legyen értelme, tudjam belőle kifizetni a tandíjam.

Az én dolgom még egyszerű lenne - hisz pesti vagyok. Viszont ha valakit vidékről vesznek fel budapesti egyetemre albérletet, rezsit és kaját is ki kell fizetnie magának. Hogy?

Azt se tudni ez a 250 hogy oszlik meg, melyik egyetem mennyit kap? Ha engem mondjuk felvesznek egy bármelyik vidéki városba, sehogy sem tudnám kifizetni. A kollégiumi szobák pedig embertelenek. 20+ emberek összezsúfolva egy kb. 10 négyzetméteres területen. Jobb esetben ketten, rosszabban többen. Előbb hagynám ott az egyetemet, én így megőrülnék.
Persze ott van alternatívának a közös lakásbérlés, de a finanszírozás még mindig probléma lenne.

A másik lényeges szempont: ha fel is vennének, röghöz kötés? RÖGHÖZ KÖTÉS? Értem én, hogy ha az állam pénzt áldoz a tanulásomra, akkor cserébe termeljem már neki a GDP-t, jogos. De ezt komolyan ezzel kell elérni? Én nagyon szeretem Magyarországot. Dolgoznék is itt, de az állam ne azzal akarjon itt tartani, hogy ha elhagyom az országot, egy jobban kifizetődő külföldi munka reményében, akkor vissza kell fizetnem az egészet. Nagy kegyesen felajánlják a részletfizetést. Köszönöm. Ha itt akar tartani, kínáljon olyan feltételeket, amik mellett megéri itt maradnom.

Milyen alternatívákat látok? Külföld. Van egy nyelvvizsgám, egész jók a jegyeim. Körülnézek, próbálkozom. Van még egy évem.

1 megjegyzés:

  1. Az állam nem apuci, akinek sírok picit és ő mindig csak ad és ad. Miért hiszi mindenki, hogy 386 ember tehet 10millió magyar rossz sorsáról? Mi vagyunk a barmok, mi a 10millió magyar, hogy ész nélkül élünk. A média madzagon rángat minket el venni megint valami hasztalant, úgy, hogy lövésünk sincs, hogy milyen gazdasági következménye van leginkább ránk nézve annak, amit vásárolunk. A tudásról azt hisszük, hogy az egyetemek csak úgy adják, és nem nekünk kell azt megszereznünk, vagy hogy csak egyetemeken lehet megszerezni azt. Hisszük, hogy egy diplomán átbotorkált diák, aki közösségi élet és a médiatermékek habzsolása mellett valami piacképes tudást is megszerzett magának, és majd a két szép szeméért odaadnak neki egy jólfizető állást...Komédia az egész!

    VálaszTörlés